12.05.2021

Karstuma stress govīm.

Karsts temats pat vēsā klimatā.

Smart Farm piedāvā pilnu ventilācijas risinājumu klāstu Latvijas saimniecībām.

Vai gaiss un rūpes ir viss, kas vajadzīgs produktīvu un veselīgu slaucamo govju uzturēšanai? Atbilde uz šo jautājumu, visticamāk, ir daudz plašāka, taču svaigam gaisam, labi vēdinātām telpām un dzīvniekiem veltītai uzmanībai ir ļoti svarīga nozīme piena lopkopībā.

Slaucamo govju produktivitāte un produktīvā mūža ilgums ir atkarīgs no vides apstākļiem un labsajūtas. Lai paaugstinātu ražīgumu, ir svarīgi veltīt uzmanību dzīvnieku fizioloģiskajām un uzvedības vajadzībām, to ievērošanai un nodrošināšanai. Viena no vissvarīgākajām vajadzībām ir piemēroti vides apstākļi, kurus var viegli regulēt ar modernu ventilācijas sistēmu palīdzību.

Ventilācijas sistēmas uzdevumi saimniecībā ir:

 • kaitīgu gāzu, piemēram, oglekļa dioksīda un amonjaka izvadīšana;
 • dzīvnieku radītā siltuma novadīšana;
 • dzīvnieku atvēsināšana;
 • fermas gaisa un īpaši grīdu žāvēšana.

No pieaugušas govs ķermeņa dienā iztvaiko vidēji 12 litri ūdens. Jo augstāka produktivitāte, jo ātrāka govs vielmaiņa un lielāks govs radītā siltuma un tvaiku daudzums. Gaisa temperatūra vienmēr jāanalizē kopā ar gaisa mitrumu. Aukstuma stress novērojams zemā temperatūrā, kad mitrais kūts gaiss bloķē kažoka izolējošo funkciju. Ziemā no dzīvnieka izelpotā gaisa iztvaiko apmēram 10 litri ūdens. Aukstajos gadalaikos gaisam govju mītne ir jāatjaunojas (jāapmainās) vismaz 4 reizes stundā (vislabāk, ja ziemā, katras 15 minūtes, vasarā – reizi minūtē). Jāņem vērā arī tas, ka vasarā govis var izelpot pat vairāk nekā 30 litrus ūdens.

Latvijā, kur gaisa vidējais relatīvais mitrums vasarā ir aptuveni 60-70%, kritiskā temperatūras robeža ir 25°C. Šādā temperatūrā dzīvnieki vairs nespēj paši tikt galā ar karstumu, viņi cieš no karstuma stresa, līdz ar to barības uzņemšana, piena ražošana un auglības rādītāji ievērojami samazinās. Govis karstuma stresa ietekmē neapguļas guļvietās, ilgstoši stāv, drūzmējas, kā rezultātā atspiež nagus un veidojas laminīts.

Piemērs no fermas: slaukšanas uzgaidāmajā zonā termometrs uzrāda temperatūru +25° C, kamēr āra temperatūra ir -13° C.

Visā Baltijas reģionā Smart Farm sadarbojas ar Ventec – vienu no vadošajiem ventilācijas risinājumu ražotājiem.

Kanādas uzņēmums VENTEC jau 25 gadus piedāvā augstas kvalitātes ventilācijas risinājumus. Ventec piedāvātie inovatīvie ventilācijas risinājumi ir ļoti efektīvi, patentēti un izturīgi, un tie samazina stresu, slimības, traumas un dzīvnieku piespiedu likvidāciju  temperatūras izmaiņu dēļ.

Smart Farm dalās ar pasaules jaunākajiem zinātniskajiem pētījumiem, atklājumiem un labākajiem ventilācijas risinājumiem Latvijas piensaimniecībās. Piedāvājumā ir pilna risinājumu pakete, sākot ar saimniecības auditu, ventilācijas projektēšanu un simulācijas projektu, līdz  galīgajai uzstādīšanai un iekārtu apkalpošanai.

Audita laikā Smart Farm speciālisti novērtē esošo situāciju saimniecībā, ko nosaka:

 • dzīvnieku uzvedība;
 • gaisa plūsmas ātrums un temperatūra govju atpūtas vietās, slaukšanas zāles uzgaidāmajā zonā, slaukšanas zālē, atnešanās zonā un citur;
 • pašreizējās ventilācijas sistēmas stāvoklis un darbība;
 • temperatūras svārstības atkarībā no dzīvnieku kustībām;
 • ēkas iezīmes, kas ietekmē gaisa plūsmu.

Pēc tam, kad Smart Farm speciālisti ir veikuši datu analīzi un noteikuši ēkas iespējas un dzīvnieku vajadzības, ir iespēja piedāvāt efektīvāko ventilācijas risinājumu, kas būtu vispiemērotākā govju veselībai un drošībai, kā arī optimizētu saimnieka izmaksas.

Izmaksu ziņā efektīva sistēmas darbība vienmēr ir viens no mūsu galvenajiem mērķiem. 

CYCLONE 360 un CYCLONE PLUS ventilatori

Katrs Cyclone 360 ventilators ir aprīkots un tiek piegādāts ar temperatūras sensoru. Cyclone Plus var novietot gan horizontāli, gan 30-45 grādu leņķī. Ventilatoriem iespējams pievienot ūdens smidzinātājus. Tādā veidā iespējams izveidot  vēl efektīvāku dzesēšanas efektu, jo, ūdenim iztvaikojot, ātrāk izvadās liekais ķermeņa siltums.

POLYMAT aizkari

Līdztekus  ventilatoriem saimniecības vides apstākļus var uzlabot, uzstādot atbilstošus aizkarus. POLYMAT aizkari ir piepildīti ar siltu gaisu un laiž cauri dabisko gaismu. Dabiskā gaisma, saule un svaigs gaiss ļauj radīt ārējiem apstākļiem pēc iespējas līdzīgāku vidi, vienlaikus izvairoties no ārkārtējas temperatūras, pārmērīga mitruma un vēja.

Polymat aizkarus darbina automātiska  sistēma, kas ņem vērā gan iekšējo, gan ārējo temperatūru. Atkarībā no vēja virziena un kūts temperatūras aizkari tiek vai nu atvērti, vai aizvērti.

 Aizkarus ir iespējams kombinēt arī ar Ventec automātisko skursteņu sistēmu. Šāda kombinācija palīdz aizvadīt praktiski visu lieko mitrumu no ēkas, vienlaikus garantējot lielisku gaisa plūsmu un veselīgu un klusu vidi.

Apskatiet arī video ŠEIT

SMART FARM RISINĀJUMI

 1. Ventilācijas situācijas kartēšana - atpūtas zonas, slaukšanas uzgaidāmās zonas, teļu kūts utt.
 2. Ventilācijas projekta izveide
 3. Datorizēta ventilācijas simulācija
 4. Iespējamie risinājumi

Sazinieties ar mums, un mēs kopīgi atradīsim labāko risinājumu jūsu saimniecībai!